Trzeba zadbać o prawidłowy rozwój dziecka

Marzeniem każdego rodzica jest prawidłowy rozwój dziecka. Z dumą przyjmuje się każdy jego sukces i z niepokojem oczekuje na pierwszy samodzielnie postawiony krok oraz wypowiedziane słowo. Niestety, czasem mogą wystąpić zaburzenia, które niekorzystnie wpływają na cały proces. Coraz częściej rodzice spotykają się z określeniem „zaburzenia integracji sensorycznej”.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to nic innego, jak umiejętność odczuwania bodźców, porządkowania ich, składania w całość i rozumienia ich w relacji. To wszystko sprawia, że człowiek potrafi zachować się odpowiednio do danej sytuacji. To integracja sensoryczna pozwala niemowlęciu kierować twarz w kierunku piersi mamy, a starszym dzieciom skupić się na zabawie i zapewnia im koordynację ruchową. Jest też odpowiedzialna za nawiązywanie relacji społecznych.

Kiedy mowa o zaburzeniach?

O tym, że integracja sensoryczna może być zaburzona, rodziców dziecka informuje kilka sygnałów. Może to być np. płacz maluszka, gdy usłyszy on dźwięki, które nie powinny być drażniące dla ludzkiego słuchu. Niepokojąca może być również niechęć niemowlęcia na przytulanie i jakikolwiek dotyk rodziców. U nieco starszych dzieci zainteresowanie powinna wzbudzić koordynacja ruchowa. Jej brak może być sygnałem, że mamy do czynienia z zaburzeniami integracji sensorycznej. Podobnie, jak brak reakcji dziecka na intensywny zapach lub sytuacje, gdy nie odczuwa ono zagrożenia.

Rekomendowane artykuły