Zespół Aspergera (EduKsiegarnia.pl) to zaburzenie rozwojowe, które zaliczane jest do łagodnej odmiany autyzmu wczesnodziecięcego. Niemniej choroba ta przebiega znacznie łagodniej, a dzieci dotknięte syndromem Aspergera nie wykazują żadnych zaburzeń w rozwoju mowy oraz potrafią poprawnie komunikować się z innymi ludźmi oraz nawiązywać przyjaźni z rówieśnikami.
Przyczyny zespołu Aspergera u dzieci
Schorzenie to zostało odkryte stosunkowo niedawno, zatem nie jest ono jeszcze dostatecznie zbadane. Co prawda naukowcy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie stwierdzić, skąd bierze się ta choroba, ale prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne. Zdaniem wielu badaczy naukowych gen tej choroby przekazywany jest zawsze z ojca na syna.
Kolejną przyczyną może być wiek ojca.Jeśli do poczęcia dziecka dojdzie wówczas, gdy ma on więcej niż czterdzieści lat, to wówczas ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest znacznie wyższe.
Na chorobę te bardzo często zapadają dzieci, które to w okresie niemowlęcym przeszłyciężkie infekcje oraz te, których matki w okresie ciąży zaraziły się toksoplazmozą. Ponadto choroba ta rozwija się najczęściej u dzieci z uszkodzonym centralnym układem nerwowym oraz z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Leczenie zespołu Aspergera
Leczenie tego schorzenia jest związane z wielotorową terapią. Podczas zajęć z psychologiem dziecko uczy się prawidłowych relacji społecznych oraz umiejętnego komunikowania swoich uczuć. Nabywa też empatii w stosunku do innych osób oraz uczy się jak prawidłowo reagować na krytykę.
Podczas terapii psychologicznej normalizowane są również fizyczne zaburzenia u dziecka związane z sensoryką, a więc nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce.
Terapia pod okiem specjalisty w dużym stopniu poprawia jakość życia dziecka. Dzięki leczeniu jest ono w stanie funkcjonować w społeczeństwie, a nawet tworzyć poprawne relacje z rówieśnikami.