Kto może liczyć na darmowy podręcznik?

by admin .

Darmowe podręczniki i ćwiczenia to marzenie każdego rodzica, którego dziecko uczęszcza do szkoły. Czy jednak przysługują one wszystkim uczniom? Jak wygląda kwestia darmowych podręczników w tym roku, komu przysługują i na jakich zasadach? Sprawdziliśmy to dla was.

Podręczniki do szkoły podstawowej

Podręczniki do szkoły podstawowej są w pełni darmowe dla uczniów. Książki zakupowane są przez szkołę i udostępniane swoim uczniom na okres jednego roku szkolnego. Pod koniec drugiego semestru dzieci zobowiązane są do zwrotu kompletu podręczników, które w kolejnym roku zostaną ponownie przekazane kolejnym klasom. Zwrotowi nie podlegają jednak ćwiczenia, które stają się własnością uczniów.

Podręczniki do liceum

Niestety, sytuacja nie wygląda już tak różowo i optymistycznie w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych. Tu rodzice muszą zrobić zakupy na swój koszt. Nieważne, czy chodzi o podręczniki do matematyki (np. https://tantis.pl/matematyka-podreczniki-liceum-technikum-c5227), geografii, biologii, czy religii, każdy podręcznik i każde ćwiczenie muszą zostać zakupione na koszt rodzica.

Dlaczego podręczniki dla szkół podstawowych są darmowe, a dla szkół średnich nie?

To efekt dofinansowania podręczników przez rząd. W Polsce funkcjonuje specjalny, rządowy program, który jest programem pomocowym dla uczniów i dofinansowującym zakup podręczników dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Jako że program ten dotyczy wyłącznie szkoły podstawowej, rodzice uczniów szkół licealnych, branżowych i techników muszą kupować podręczniki na swój koszt.

Czy darmowe podręczniki dotyczą wszystkich przedmiotów?

Nie wszystkie podręczniki w szkole podstawowej są otrzymywane przez uczniów za darmo. Niektóre nie są objęte programem dofinansowania. O jakich podręcznikach mowa? O podręcznikach do nauki przedmiotów dodatkowych, a więc tych, które nie są obowiązkowe. Te przedmioty to religia, etyka, czy wychowanie do życia w rodzinie. Darmowy podręcznik nie obejmuje również nauki drugiego języka obcego. Oznacza to, że do nich podręczniki będą musiały zostać kupione na koszt rodziców.