Życiowe wzorce w książkach dla młodzieży

Ciekawa historia, niesamowita przygoda, a może intrygująca zagadka… Książki dla młodzieży przenosząc w inny świat są wymarzoną odskocznią od codzienności w życiu każdego człowieka. Dają też ogromną przestrzeń do rozwoju wyobraźni.

Lektura książki, niezależnie od tego czy jej fabuła ma podłoże historyczne przygodowe, czy opisuje fikcyjną, fantastyczną przestrzeń często wywołuje w nas ocenę postępowania jej bohaterów. A umiejętność oceny sytuacji jest sztuką, która znajduje zastosowanie w całym naszym życiu.

Identyfikujemy się z konkretnymi bohaterami, którzy zapadając nam w pamięci, stają się dla nas wzorcami do naśladowania. Chcemy być odważni, otwarci, czy mieć pomysły takie jak oni. Ale tak naprawdę, to my dokonujemy wyboru, stając po stronie, z którą się identyfikujemy.

Wśród książek dla młodzieży znajduje się niezwykle popularna seria siedmiu fantastycznych powieści (zobacz), którą czyta się z zapartym tchem. Jej główny bohater Harry Potter, to postać podziwiana nie tylko przez młodzież.

Ernest Nemeczek, bohater powieści „Chłopcy z Placu broni” – mizerny chłopiec, syn biednego krawca, z którym nikt się nie liczy, staje się bohaterem wśród swoich kolegów. Jego losy są dowodem na to, że w życiu wszystko jest możliwe.

W życiu warto kierować się wzorcami, by o sobie samym dowiedzieć się więcej. A czy Ty masz już swojego książkowego bohatera?

Rekomendowane artykuły