Umysłowe i logiczne rozrywki dla umysłu – wykreślanki dla dorosłych

wykreślanki dla dorosłych

Zabawy logiczne i umysłowe w formie papierowej zyskują coraz większą popularność wśród osób dorosłych. Nic w tym dziwnego, gdyż od dawna promuje się je jako bardzo zdrowe dla mózgu i pozwalające na jego ćwiczenie. Są one także doskonałym sposobem na relaks, jak również na nudę – w trakcie podróży pociągiem, oczekiwania na spotkanie czy w innych sytuacjach, kiedy to wolnego czasu jest pod dostatkiem. Ze względu na ich małe zazwyczaj gabaryty z powodzeniem można zabrać je wszędzie ze sobą. Wszystko to sprawia, że są one cenioną rozrywką, z której korzysta sporo osób – bez względu na wiek i zainteresowania.

Najbardziej popularne umysłowe zabawy dla dorosłych

Wśród najbardziej znanych i lubianych rozrywek z pewnością znajdują się wykreślanki dla dorosłych. Mogą one przybierać różną formę – uzależnioną między innymi od konkretnej tematyki bądź też nie, a także od stopnia trudności. Część wykreślanek pozwala utworzyć hasło z niewykorzystanych liter, co jest dodatkowym wyzwaniem w trakcie tworzenia. W dużym uproszczeniu korzystanie z wykreślanek polega na tym, aby w gąszczu liter umieszczonych obok siebie odnaleźć wyznaczone (i z reguły wypisane – choć nie zawsze) słowa. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka – słowa mogą być umieszczone w diagramach nie tylko poziomo i pionowo, ale również na ukos oraz wspak. Wszystko to sprawia, że czasem potrafią przysporzyć sporo trudności i być sporym wyzwaniem. Część osób może kojarzyć podobne ćwiczenia z zerówki czy ze szkoły podstawowej – wykreślanki dla dorosłych są jednak przygotowane z myślą o innej grupie odbiorców, dlatego też w żaden sposób nie są infantylne.

Wykreślanki dla dorosłych z reguły podzielone są na stopnie zaawansowania. Trudniejsze bez wątpienia są te, które zawierają więcej haseł, gdyż wymagają większej ilości wolnego czasu, jak i przede wszystkim zaangażowania. Na początek przygody z wykreślankami poleca się łatwe i średnie diagramy, a z czasem z powodzeniem można przejść do tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych. Dzięki temu w prosty sposób można wyćwiczyć wykreślanie nawet najbardziej obszernych wykreślanek!

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych zeszytów, książek czy czasopism, w których można znaleźć wykreślanki o różnym poziomie zaawansowania, Wszystko to sprawia, że rozrywka tego rodzaju jest wprost na wyciągnięcie ręki i dostępna praktycznie dla każdego.

Dlaczego warto ćwiczyć swój mózg?

Jak już zostało to wspomniane wykreślanki dla dorosłych to świetny sposób na ćwiczenie umysłowe bez względu na wiek. Z każdym rokiem mózg człowieka starzeje się, a ćwiczenia wymagające koncentracji uwagi i myślenia doskonale ćwiczą funkcje poznawcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wszelkiego rodzaju zeszyty i książki z wykreślankami bądź z innymi ćwiczeniami są więc polecane przede wszystkim osobom starszym – celem usprawnienia procesów myślowych, jak również minimalizowania ryzyka chociażby chorób otępiennych. Wykreślanki pozwalają również w prosty sposób ćwiczyć spostrzeganie i funkcje wzrokowe.

Dodatkowym atutem wykreślanek i podobnych rozrywek jest doskonały wpływ na poziom stresu – jest to więc coś, co powinien praktykować każdy. Wykreślanie wyrazów, rozwiązywanie sudoku czy inne ćwiczenia umysłowe to świetny sposób na relaks i oderwanie się od spraw przyziemnych. Co więcej, wykreślanki dla dorosłych mogą stanowić również alternatywę dla bezcelowego przeglądania telefonu komórkowego i zazwyczaj są znacznie lżejsze niż książka, a więc bardziej poręczne chociażby w podróży.

Rekomendowane artykuły