Jedną z lepszych pomocy logopedycznych jest taka gra wzbogacona choćby o tę figurkę bajkowej postaci, która wypowiada pewne trudne zdania, a dziecko stara się je naśladować. Rzecz jasna taka figurka jest istotną częścią takiej logopedycznej gry planszowej, a stworzył ją zespół od gier logopedycznych z pomocą doświadczonego lektora, który na dokładkę jest czynnym zawodowo aktorem. Taki lektor jest wzorem dla bardzo młodego dziecka, które ma te pięć lub sześć lat, bo jego wymowa pewnych zdań jest tym ciekawym wzorem, czyli czymś wartym naśladowania. Kluczowe znaczenie ma tez i to, że taki aktor współpracuje i z logopedą i z psychologiem, a tacy specjaliści doskonale wiedzą w czym tkwi atrakcyjność takiej gry logopedycznej z gadającą figurką postaci bajkowej. Mowa tu o tym nawiązaniu do bajki i o tym stworzeniu ciekawej grafiki dotyczącej planszy.
Czy ważnym jest to, kto udziela głosu postaci?
Postaci w przypadku gry logopedycznej powinien udzielać aktor, który daje głos także w filmie animowanym. Jeśli nie jest to jakiś film zaliczany do wybitnie popularnych to o pomoc takiego aktora lub lektora nie jest trudno, ale jeśli aktor ten jest wybitnie popularnym i co równie istotne często współtworzy różnego rodzaju filmy, to jego udział w tworzeniu gry może być takim nie pełnym. W tym rzecz jasna tkwi problem, bo logopeda przygotował aktorowi listę zdań i słów, które musi nagrać. Ta lista jest czasami sporą i co równie istotne nie można jej zrealizować w pełni. Dlatego też do wielu kwestii wybiera się aktora, który ma mniej zajęć i którego głos brzmi podobnie. Kompromis tego rodzaju wynika nie tylko z braku czasu, ale też i ze względu na to, że znany aktor często udzielający głosu popularnym bajkowym postaciom ma dość wysokie stawki, jeśli chodzi o każdą godzinę jego pracy. Natomiast twórcy gier logopedycznych raczej nie mają tych nieograniczonych funduszy i w tym rzecz jasna tkwi ten bardzo ważny problem.
Kwestie dotyczące współpracy.
Nie od dziś pewnym jest to, że psychologowie i logopedzi mają pewnego rodzaju wymogi, jeśli chodzi o nagrania powiązane z grą logopedyczną. Mowa tu choćby o tym, że aktor musi powiedzieć swoje kwestie w ten bardzo uprzejmy sposób. Takie jego podejście do sprawy jest wybitnie ważnym, bo te nagrania będzie potem odtwarzać figurka postaci bajkowej powiązana choćby z grą planszową. Mowa tu o tym, że dziecko nie może dostać jakiegoś negatywnego wzorca w tych nagraniach i psychologowie doskonale o tym wiedzą. Dlatego takie ustalanie kwestii do wypowiedzenia może zająć te kilka miesięcy. Sprawę utrudnia też i to, że twórca gry logopedycznej chce mieć gotową tę ciekawą nowość na czas. Mowa tu o tym, że jego gra jest odpowiedzią na produkt konkurencji i musi powstać w odpowiednim przedziale czasowym, czyli jeszcze przed początkiem roku szkolnego, a o to trudno jeśli twórcy mają na tego typu grę nie więcej niż trzy miesiące. Pozornie wydaje się to być wiele, ale nie tak łatwo zgrać pracę ekspertów z wielu dziedzin.
Doświadczenie aktora.
Twórcy gier logopedycznych chcą też i tego, by aktor tworzący nagrania do gry logopedycznej był też i kimś, kto brał udział w podobnych projektach. Nie łatwo o kogoś takiego, bo wyjątkowo popularni aktorzy raczej się tym nie zajmują, a początkujący aktorzy teatralni mają raczej znikome doświadczenie i właśnie dlatego wybiera się kogoś średnio popularnego, czyli osobę z pewnym doświadczeniem, która nie boi się tworzyć gier logopedycznych i co równie istotne jest otwartą na różne doświadczenia zawodowe powiązane z pracą lektora i aktora.
Pomoce logopedyczne są dostępne pod tym linkiem.