Bajki logopedyczne są dla każdego!

Bajki logopedyczne – nie raz spotykamy się z tym terminem, ale zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi, uważając że nas i naszych dzieci on nie dotyczy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, myślenie wielu osób jednak się zmieni.

Na czym polegają?

Opowiadają one najczęściej historię, którą dorosły wraz z dzieckiem przedstawia za pomocą ruchów języka. Pomocne jest przy takich ćwiczeniach lusterko, dzięki któremu dziecko widzi dokładnie co robi i czy robi to dobrze.

Dla kogo więc takie bajki?

Sugerując się nazwą, myślimy zazwyczaj, że są to pewnie ćwiczenia tylko dla dzieci mających wady wymowy. Otóż nic bardziej mylnego! Owe bajki są oczywiście bardzo przydatne w terapiach logopedycznych, gdzie są właśnie najczęściej stosowane. Bajki logopedyczne https://www.eduksiegarnia.pl/logopedia/bajki-logopedyczne-dla-dzieci mogą być jednak wykorzystywane również w pracy z dziećmi niemającymi kłopotów z wymową. Takie bajki stosowane w praktyce nie tylko podnoszą sprawność narządów artykulacyjnych, ale i dostarczają świetnej zabawy.

Czy warto „bawić się” w nie ze zdrowym dzieckiem?

Jak najbardziej tak! Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie z dzieckiem czasu, produktywnie go wykorzystując. Nawet jeśli nasza pociecha nie zmaga się z żadną wadą wymowy, nie mamy pewności, że takowa się nie pojawi. Dzięki bajkom logopedycznym możemy temu zapobiec, a także kształtować pamięć, dobrą, wyraźną mowę, dykcję dziecka, ale i swoją. Ważne jednak, aby nie robić nic na siłę i nie wymagać od dziecka zbyt dużo. Takie bajki powinny być zabawą, nagrodą. Jeśli odpowiednio do ćwiczeń podejdziemy, dziecko na pewno nie potraktuje ich jak nudnej, żmudnej pracy, ale wręcz przeciwnie. Ta wspaniała zabawa dostarczy Wam mnóstwo śmiechu i radości.

Rekomendowane artykuły