Grafomotoryka – jak wspomóc dziecko w prawidłowym rozwoju?

Mianem grafomotoryki określa się wszelkie czynności, takie jak pisanie czy rysowanie. Dziecko stopniowo nabywa te umiejętności w procesie rozwoju. Często jednak potrzebuje ono również pomocy, by dobrze opanować nowe umiejętności. W jaki sposób możemy wspomóc proces nauki dziecka na wczesnych etapach?

Dlaczego grafomotoryka jest taka ważna?

Rysowanie, mimo że może wydawać się rzeczą banalną i mało ważną w późniejszym życiu jest naprawdę złożonym procesem, na który składa się wiele elementów. Wymaga ono nie tylko zdolności manualnych, ale także umiejętności naśladowania ruchów, dobrej percepcji wzrokowej oraz sprawnej koordynacji wszystkich czynników ze sobą. Początkowe rysowanie i to, jak dziecko przejdzie przez proces rozwoju będzie rzutowało na późniejszą naukę pisma. Dla małych dzieci jest to prawdziwe wyzwanie. Jednak jako rodzice możemy je ułatwić. Oczywiście, najlepszą drogą do osiągnięcia dobrych wyników jest częsta praktyka. W tym przypadku będą to ćwiczenia grafomotoryczne https://www.eduksiegarnia.pl/grafomotoryka-usprawnianie-reki.

Ćwiczenia grafomotoryczne

Przy pierwszym kontakcie nazwa ta może wydawać nam się skomplikowana, jednak jest to nic innego jak słynne „szlaczki”. Przepisywanie danych wzorów, tak by zmieścić się w wyznaczonych liniach faktycznie należy jest jednym z wielu ćwiczeń grafomotorycznych. Zaliczyć do nich można również wszelkiego rodzaju kolorowanki, łączenie punktów, wycinanki, uzupełnianie obrazków oraz podążanie po wyznaczonej linii. Przy wykonywaniu danych ćwiczeń należy pamiętać, że najważniejsza jest staranność oraz dokładność.

Rekomendowane artykuły