Teoria pięciu przemian to ważny element tradycyjnej medycyny chińskiej. Mówi o wszystkich zmianach zachodzących w naturze, którym podlega również ludzki organizm.
Jak przygotowywać potrawy?
Prawidłowa dieta musi uwzględniać prawa natury i jej przemiany. W związku z tym powinna być dopasowana do klimatu i pory roku. Na przykład w naszej strefie klimatycznej najbardziej korzystne dla zdrowia są potrawy gotowane, które są spożywane na ciepło, natomiast należy unikać dań ochładzających. Ważne jest także dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb.
Temat wykorzystania filozofii pięciu przemian oraz teorii Yin i Yang w gotowaniu porusza między innymi Anna Ciesielska w swojej książce Filozofia smaku, która zawiera szereg praktycznych porad i przepisów do wykorzystania w każdej kuchni.
Korzyści dla zdrowia
Gotowanie według pięciu przemian pozwala na przygotowywanie potraw, które są zrównoważone energetycznie. Równowaga energetyczna jest podstawową koncepcją medycyny chińskiej, gdyż jest ona niezbędna do zachowania zdrowia ciała oraz ducha. W praktyce oznacza to, że posiłki są lekkostrawne, smaczne oraz umożliwiają prawidłowe przyswojenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.