Czy zapach ma znaczenie?

by admin .

Autor powieści traktującej o losach mężczyzny mieszkającego w XVIII-wiecznej Francji z pewnością odparłby, że tak: zapach ma ogromne znaczenie. Dlaczego?

Książka Pachnidło – czyli trudny los odmieńca

Choć właściwie ciężko znaleźć dobre określenie dla głównego bohatera powieści, z pewnością pewien jego obraz oddaje słowo „odmieniec”.

Mężczyzna różni się od innych nie tylko swoim brakiem przynależności i trudnością w dopasowaniu się do świata, a także zrozumienia koncepcji akceptacji przez innych. Choć wydawać by się mogło, że mimo trudnych początków życia, wreszcie wszystko zaczyna się układać, nie do końca tam jest.

Jak pachniesz ty, jak pachnę ja?

Niezwykle trudna opowieść o losach Grenouille’a – mężczyzny, którego kluczowym zmysłem był węch, to historia o poszukiwaniu własnego miejsca na świecie. Główny bohater potrafił wyczuć każdy zapach. 

Na co dzień wyczuwanie zapachów nie jest czymś, czemu poświęcamy wiele uwagi. Jednak autor książki Pachnidło zwraca uwagę czytelnika, że zmysł ten jest niezwykle istotny.

Tragedia mężczyzny polega na tym, że potrafi rozpoznać bezbłędnie każdy zapach i świetnie wyczuwa woń każdego człowieka, jednak sam… nie pachnie w ogóle.

Jak daleko można się posunąć, aby uzyskać swój własny zapach? Na przykładzie Grenouille’a widać, że naprawdę daleko. Mężczyzna, aby stworzyć idealną miksturę zapachów, która ukaże jego siłę, posunął się do rzeczy niewyobrażalnej: morderstwa.

Jego historia kończy się niezwykle smutno. Główny bohater, rozumiejąc przekleństwo swoich czynów, płaci za nie najwyższą cenę: życie.